Zrób sobie hamak...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Zrób sobie hamak...

Post autor: Treasure Hunter »

Dzisiejszy program sponsorowany jest przez literkę H jak Hamak :) Dla mnie to naprawdę super sposób na spędzanie cieplejszych nocy w lesie. Nie dość, że wygodnie się śpi to jeszcze spełnia funkcję super wygodnego krzesło- fotela :)

Ale do rzeczy: Potrzebujemy względnie wytrzymałego materiału, kawałka liny, nici, igły i maszyny do szycia- to ostatnie możemy śmiało zastąpić odpowiednia dawką cierpliwości :)

Bierzemy kawałek materiału w kształcie prostokąta. Szerokość mniej więcej 120-150 cm. To już zależy od tego czy chcemy być bardziej lub mniej „szczelnie” zamknięci w naszym hamaku. Długość materiału należy dobrać według wzoru: wzrost + 60-70cm. ( Taka długość ma być już po zszyciu zakładek- czyli wyjściowo powinno być: wzrost + 80-90cm)

Obszywamy ładnie wszystkie krawędzie aby materiał się nie strzępił. Po obu stronach szyjemy zakładkę o szerokości około 10cm. Dobrze- jest przeszyć to minimum 3 razy. To właśnie te zakładki będą miały utrzymać nasz cieżar.
Obrazek

Obrazek

Teraz przeciągamy przez nasze zakładki z obu stron kawałek liny.

Obrazek

Obrazek

Następnie wiążemy linę jakimś mocnym węzłem i przeciągamy w ten sposób aby węzeł schował się w zakładce.

Obrazek

Gdy lina jest przeciągnieta widzimy, że oba końce tworzą koło. Taki kształt nada hamakowi formę kokonu i bardzo zminimalizuje szanse zaliczenia gleby w środku nocy :mrgreen: Długość liny dobierzmy tak aby powstała pętelka miała średnice około 15cm.

Obrazek

No i nasz hamak jest gotowy. Jedyne co nam pozostało to rozwiesić nasz hamak w lesie i cieszyć się wygodnym wypoczynkiem :) W chłodniejsze noce spokojnie można do hamaka wsadzić karimatę.

Obrazek
A całość mieści się do kieszeni spodni m65 albo do takiego pokrowca.

Obrazek
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Z czego jest zrobiony twój?
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Z super taktycznej starej firanki :mrgreen: Myśle, że najlepszy byłby jakiś nylon rip-stop.
Online
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Całkiem fajny, spał już ktoś w dwie osoby w hamaku, może ktoś wie jak taki hamak wykonać.
Tu jeszcze prostsza wersja
http://www.imrisk.com/testhammock/testhammock.htm
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
PA
Posty: 298
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:01
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 3500980
Płeć:

Post autor: PA »

Ta prostsza wersja działa. Sprawdziłem.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Tę prostszą wersję też testowałem. Działa równie dobrze :) Jedyną wadą jest to, że w porównaniu do hamaku z jakiegoś cienkiego materiału ta prostsza wersja zajmuje zdecydowanie więcej miejsca. Niestety do kieszeni się nie zmieści ;-) Wszystko zależy od potrzeb danego wyjazdu.
Awatar użytkownika
wojtekzerek
Posty: 45
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:55
Lokalizacja: Starachowice
Gadu Gadu: 4865584
Płeć:

Post autor: wojtekzerek »

Śmiszna jakaś ta firanka... czemu ona się błyszczy?
Carry less by knowing more.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Normalnie nie błyszczy- tak jakoś przez lampę błyskową na fotach wyszło.
Awatar użytkownika
wojtekzerek
Posty: 45
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:55
Lokalizacja: Starachowice
Gadu Gadu: 4865584
Płeć:

Post autor: wojtekzerek »

Bo tak to na niektórych fotach wygląda jak nylonowy worek na ziemniaki :lol:
Carry less by knowing more.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Dobry pomysł, trzeba sobie coś takiego zafundować :)
Awatar użytkownika
PA
Posty: 298
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:01
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 3500980
Płeć:

Post autor: PA »

Nooo TH ma firanki z nylonu spadochronowego. Szczyt militaryzmu ;)
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Muszę przyznać, że nie wpadłem na tak prosty sposób zrobienia hamaka (tego z linka) poprzez wiązanie materiału.

W ostatni weekend uszyłem sobie hamak z podwójnie złożonego ortalionu - niestety jeszcze nie testowałem. Ale w dotyku jest dość gruby, niemniej jednak nie zajmuje specjalnie miejsca.

W przyszłości muszę zrobić z jednej warstwy mocnego nylonu (może 190T wystarczy), tylko gdzie to kupić.....

Jak powieszę między drzewami i sprawdzę obciążenie to się pochwalę.
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Jeszcze dodam że można by było jakieś przelotki tak w połowie dać, bo ja jak śpię w hamaku to lubię dodatkowo związać oba brzegi co by niekontrolowanego lądowania w środku nocy nie zaliczyć :-P
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Wedrowycz- całkiem niegłupie ;-) Ja swój zamierzam jeszcze obszyć rzepem. Zrobie moskitierę, którą też obszyje rzepem tak żeby można się szczelnie zamknąć.
Koli
Posty: 25
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:17
Lokalizacja: Łaziska Średnie
Płeć:

Post autor: Koli »

hmm.... ciekawy motyw z tym hamakiem chyba se taki stworze
Online
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Też zrobiłem hamak tak na próbę aby zobaczyć jak się leży całkiem fajnie, jednak chadzam z lubą i raczej go nie wykorzystam w terenie :-(
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Franek
Posty: 61
Rejestracja: 07 lis 2008, 17:12
Lokalizacja: Wrocław
Gadu Gadu: 5106892
Płeć:

Post autor: Franek »

Z góry przepraszam za odkopywanie tematu, ale z tego co się orientuje to w IKEA ma zawsze duży wybór materiałów i można sobie wybrać wymiary, a poza tym (przynajmniej we Wroc,) tną na miejscu
jakub_kaczmarek
Posty: 75
Rejestracja: 28 sie 2007, 11:50
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Płeć:

Post autor: jakub_kaczmarek »

Ja się właśnie przymierzam do zrobienia, jednak tak sobie myślę że zrobię na razie wersję "beta", żeby zobaczyć jak się leży, co ulepszyć itp. więc robię na razie z zasłony. I jeżeli zda egzamin to pokuszę się o jakiś lżejszy materiał, i który zajmuje mniej miejsca.
Ty mnie ukryj moja ziemio Wielkopolska, nizinny lesie kołysz mnie do snu...
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

ja lada dzień, najpewniej w przyszły weekend, zaczynam szyć swój pierwszy hamaczek.
materiału jeszcze nie mam, ale w czasie piątkowych łowów zdobędę jakiś ripstopowy nylon (chyba, że fundusze nie pozwolą) oraz taśmy 20 mm
miałem pomysły na hamako - tarp, z doszytymi d-ringami na rogach i pośrodku długości boków, ale porzuciłem ten pomysł.
hamak ma mieć dwie opcje rozkładania - albo na szybciocha przewiązanie linką, albo z włożonymi znaleźnymi poprzeczkami
Obrazek
mam 185 cm wysokości
czarne linie to taśmy, czyli zamierzam obszyć całość dookoła


----------------
Listening to: Mark Knopfler - Sands of Nevada
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Za wąsko moim zdaniem. Doradzam szerokość około 140cm. Obszywanie taśmą bym olał. Zwiększy wagę i objętość. Za to zrobiłbym kieszeń na matę.

Też przymierzam się do szycia nowego hamaka- coś w stylu hamaka DD z moskitierą i opcją rozbicia na ziemi.
http://www.ddhammocks.com/gallery.php?id=2
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

okej, poszerzam projekt, wywalam taśmy przy dłuższych bokach (zostawię 20 cm przy rogach żeby trochę wzmocnić)

OT:
zakochałem się w zdjęciu z nagłówka strony :) gdzie żołnierz śpi między dwoma samochodami w hamaku. pleaz moar!

----------------
Listening to: Clint Mansell - Deat is the Road to Awe

[ Dodano: 2009-07-13, 22:27 ]
Witam po przerwie w temacie
Chciałem podrzucić kilka fotek skończonego hamaka.
Projekt, który pokazałem w poście /viewtopic.php?p=10970#10970 został zrealizowany, ale z małymi poprawkami. Przy krótszych bokach przybyła jedna pętelka (nie ma już jednej centralnej, w sumie jest ich 8), dłuższe boki są wzmocnione taśmą jedynie na odcinku 30 cm od krótszego boku (jak się okazało zupełnie niepotrzebnie, bo nie działa tam żadna siła), całość ma szerokość ok. 150 cm, długość ok. 270cm.

Wrażenia z użytkowania?
In plus:
  • 1. wygoda (po trzech noclegach kręgosłup wcale nie boli)
    2. mały po spakowaniu
    3. szybszy niż namiot
    4. zabezpiecza przed poranną rosą, mżawką i małym siąpiącym deszczem (zaleta materiału z membraną - nie pytajcie jaki i jaka, bo brałem "co było" i zapomniałem zapytać co to dokładnie, wstyd mi aż, ale dowiem się!) jak to się dzieje, mimo, że nie ma dachu? Otóż materiał jest na tyle obszerny, że przy odrobinie wysiłku i spokoju "zamyka" się nad użytkownikiem
    5. mieszczę się w nim wygodnie z całym ekwipunkiem
    6. przy zawieszeniu na taśmach 25mm wytrzymuje dynamiczne 150 kg :)
    7. nic nie gniecie, bo nie leżymy na korzeniach, szyszkach, kamieniach, nierównościach
    8. klimat :)
In minus:
  • 1. nie ma daszka i moskitiery, Gen II dostanie gustowny tarp i siatkę (chociaż co do tej drugiej mam pewne klaustrofobiczne obawy)
    2. jeżeli ktoś lubi się wiercić i spać w różnych konfiguracjach to niestety, małe pole do popisu, aczkolwiek spać na boku się da
    3. mało towarzyskie rozwiązanie ;)
Do przemyślenia na przyszłość pewne błędy w założeniach konstrukcyjnych
  • 1. za długie pętle do mocowania sznurka / taśmy - w Gen II będą one miały jakieś 3 cm, tyle tylko żeby przełożyć wiązanie. już wiem, że żadnych poprzeczek nigdy nie będę do niego szukał, to był nietrafiony pomysł
    2, siły działają na materiał w zupełnie innych miejscach niż myślałem :) w Gen II pomyślę nad innym wzmocnieniem krótszych boków.
    3. nie wiem co robić z podręczna drobnicą (telefon, nóż, czołówka) - Gen II potrzebuje kieszonki
galeria na PicasaWeb

Całkowity koszt operacji - 50 zł
Wszystkie opinie wyrażane na podstawie trzydniowego testu biwakowego i kilku jednodniowych rozbić. Warunki oczywiście letnie. Subiektywizm pełny.
Jutro jadę na 2 tygodnie nad morze i mam zamiar przespać w hamaku każdą noc, która chociaż trochę będzie ku temu sprzyjać, szykuje się więc spory test wytrzymałości.
Rozglądałem się już za różnymi rozwiązaniami pewnych braków mojego Gen I i mam mnóstwo ciekawych pomysłów. Jeżeli jakieś z nich uzyskają czysto fizyczną formę - pospieszę z prezentacją wyników

----------------
Now playing: 5'nizza - 11 Swoboda

[ Dodano: 2009-07-13, 22:28 ]
odkopuję temat!
Awatar użytkownika
hellah
Posty: 15
Rejestracja: 01 lip 2009, 00:21
Lokalizacja: Inowrocław
Płeć:

Post autor: hellah »

Hmm... ma ktoś może pomysł z czego zrobić moskitierę do takiego hamaku? Może jakaś firana taktyczna zapinana na 'coś'?;)
Awatar użytkownika
Franek
Posty: 61
Rejestracja: 07 lis 2008, 17:12
Lokalizacja: Wrocław
Gadu Gadu: 5106892
Płeć:

Post autor: Franek »

Firanka powinna być spoko. Ostatnio z nudów zrobiłem hamak z plandeki 2mx3m i 2x3m sznurków. Nadaje się na godzinną drzemkę, nie więcej bo plecy bolą. I nawet człowiek się w tym nie poci.
wojtek008
Posty: 19
Rejestracja: 17 maja 2011, 17:31
Lokalizacja: Chrzanów
Płeć:

Post autor: wojtek008 »

Mam pytanie ma 165cm wzrostu. Jakie wymiary powinien mieć hamak ??
niewazne

Post autor: niewazne »

wojtek008 pisze:Mam pytanie ma 165cm wzrostu.
Spore to pytanie :D
ODPOWIEDZ